Se afișează postările cu eticheta Religie. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Religie. Afișați toate postările

luni, 31 ianuarie 2011

Rai - Iad

Un joculeţ interesant pentru "credincioşi" (şi necredincioşi):

http://ishi.blog2.fc2.com/blog-entry-161.html

luni, 6 decembrie 2010

Argumente că Dumnezeu există

O listă de 666 de argumente foarte bune că Dumnezeu există:

http://www.godlessgeeks.com/LINKS/GodProof.htm

Genial! Enjoy!

duminică, 25 iulie 2010

Legea lui Poe

Găssec foarte interesant că există o lege despre... fundamentalism (religios). Găsesc şi mai interesant ceea ce spune această lege:

"Without a winking smiley or other blatant display of humor, it is impossible to create a parody of Fundamentalism that SOMEONE won't mistake for the real thing."

"Fără un smiley sau alt indiciu de umor este imposibil să creezi o parodie a fundamentalismului, astfel încât CINEVA să nu o confunde cu adevărul."

Nu e amuzant cât de REALE sunt religiile?

sâmbătă, 24 iulie 2010

Ateu? Agnostic?

Citez de pe unele surse de pe Internet (un simplu search pe google după informaţiile conţinute va arăta şi sursa lor):

"1. Un ateu este o persoana care pur si simplu nu crede in existenta lui Dumnezeu.
2. Un ateu considera de obiecei mai rationala pozitia de "a nu crede in Dumnezeu" decat pozitia de "a crede in Dumnezeu".
3. Prin contrast un agnostic, care in termeni tehnici tot nu crede in Dumnezeu, nu va considera "a nu crede in Dumnezeu" ca fiind o pozitie superioara fata de "a crede in Dumnezeu". Agnosticul adopta pozitia "nu stiu".
4. Exista o diferenta intre "nu stiu daca exista" si "nu cred ca exista".
5. Dupa alte definitii, agnosticul este incadrat in pozitia de "ateu" pentru ca in mod clar nici el nu crede in Dumnezeu. (chiar daca pozitia lui este diferita fata de cea a ateului descris la punctul 2).
6. Si sigur ca ateii sunt si ei oameni. Multi chiar oameni mai cinsiti si mai morali decat religiosii."

Şi: Atheist nations are more peaceful